Czym różni się życie na wsi od życia w mieście?

Osoby, które stoją przed perspektywą przeprowadzki na wieś powinny być świadome tego, że ich życie znacząco będzie różniło się od tego prowadzonego w mieście.

Wiele osób marzy o tym, by zamieszkać na wsi. Takie życie kojarzy im się ze spokojem i miłym kontaktem z naturą. Warto wiedzieć, że życie na wsi to zarówno plusy jak i minusy i nie jest ono dla każdego. Wiele będzie zależeć od tego na jakiej wsi znajdować będzie się nasz dom. Czym innym jest mieszkanie we wsi gminnej albo dużej wiosce podmiejskiej a czym innym jest mieszkanie w domu, który nie ma bezpośrednich sąsiadów a do najbliższego sklepu czy przystanku jest 5 km. Wiele więc zależy od tego, jak duża jest wieś i jak jest skomunikowana z resztą świata. Gdy mamy mieszkać na terenie, gdzie zabudowa jest bardzo rozproszona musimy liczyć się z tym, że będziemy w 100% zależni od posiadania sprawnego samochodu. Dużo wygodniej jest mieszkać w większej wsi, gdzie mamy wielu sąsiadów i najważniejsze punkty usługowe i handlowe takie jak: sklep, poczta, ośrodek zdrowia, biblioteka, fryzjer, kosmetyczka, apteka.

Wyprowadzając się na wieś będziemy mieszkać we własnym domu, zwykle na dużej działce. Oznacza to konieczność wykonywania licznych prac na co dzień, takich jak: koszenie trawy, odśnieżanie, pielęgnowanie ogrodu i dbanie o opał. Mieszkanie na wsi to także kontakt ze zwierzętami zarówno swoimi domowymi jak i tymi wszystkimi, które przychodzą z lasu. Będą to na przykład zające, dziki czy lisy.

Wreszcie wyprowadzając się na wieś musimy liczyć się z tym, że mentalność tutejszych mieszkańców jest nieco inna niż ludzi z miasta. Przywiązują oni dużą wagę do pracy fizycznej, są bardzo religijni, w związku z czym nie pracują w żadne święta i nie akceptują tego u sąsiadów. Ludzie żyjący w małych społecznościach są także bardzo podatni na opinie innych. Dość mocno interesują się też sprawami sąsiadów co może być męczące.

Jak widać życie na wsi ma zarówno plusy i minusy. Jeśli ktoś lubi przestrzeń, kontakt z naturą i ma pomysł na to jak może zarabiać żyjąc na wsi z pewnością będzie tam czuł się dobrze.

You May Also Like

Poznaj żywioły od marki Chodzież!

Najnowsza kolekcja City Wulkaniczna Ziemia od polskiej marki Chodzież to propozycja, na którą warto szczególnie zwrócić uwagę. Zastawa prezentuje się bardzo stylowo i nowocześnie – jej intrygujący design zwróci uwagę…
View Post
fotel

Fotel do pracy dla wysokich osób

Źle dobrany fotel biurowy może spowodować różne dolegliwości zdrowotne, ból (kręgosłupa, nadgarstków, kolan) i złe samopoczucie. Brak ergonomicznej pozycji, zwłaszcza podczas spędzania wielu długich godzin w pozycji siedzącej może stać…
View Post

Jakie sukienki na wesele w 2024?

Choć w 2023 roku dominowały sukienki łączące tradycję z nowoczesnością, rok 2024 przynosi nowe trendy i inspiracje. Jakie propozycje czekają na nas w przyszłym roku? Przedstawiam kilka wskazówek i spostrzeżeń…
View Post