To, z czego wykonany jest dach ma duże znaczenie. To przecież powierzchnia, która chroni naszą przestrzeń w domu przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak: upalne słońce, deszcz czy śnieg, a czasem porywisty wiatr. Dlatego materiał użyty na dachach musi mieć szereg podstawowych funkcji, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Oczywiście wybierając konkretne produkty, zwracamy uwagę na to, czy są odporne, atrakcyjne cenowo, ale też to czy będą pasować naszym preferencjom pod względem wizualnym.
Optymalnym produktem, zyskującym w ostatnim czasie na popularności, jest gont bitumiczny.
Gont bitumiczny nadaje się do wykorzystania w naprawdę zróżnicowanych warunkach. Ze względu na swoją wytrzymałość, cenę oraz dostępność w różnych kolorach i kształtach, dachówkę bitumiczną chętnie wybiera coraz więcej zainteresowanych.
Gont bitumiczny – jaki jest jego skład i jak to wpływa na jego wytrzymałość?
Gonty bitumiczne składają się z pojedynczych, zachodzących na siebie elementów, które tworzą wiele warstw. Najwyższa warstwa jest wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, podczas gdy pozostałe warstwy zapewniają podparcie. Każdy gont częściowo zachodzi na znajdującą się nad nim warstwę. Odsłonięta część gontu chroni znajdującą się pod nim warstwę przed wodą. Obszar pokryty jednym gontem nazywany jest “ekspozycją na warunki atmosferyczne” lub w skrócie “ekspozycją”. Gonty bitumiczne są prawie zawsze bardzo widoczne i dlatego stanowią ważny aspekt estetyki budynku pod względem wzorów, faktur i kolorów. Gonty dachowe, podobnie jak inne materiały budowlane na budynkach wernakularnych, są zazwyczaj wykonywane z materiałów dostępnych lokalnie. Rodzaj gontu bierze się pod uwagę przed rozpoczęciem budowy, ponieważ to o jakim nachyleniu będzie dach ma wpływ na materiał metodę konstrukcji: niektóre gonty można układać na łatach, podczas gdy inne wymagają solidnego poszycia (arkusza blachy) na pokładzie dachu.
Gont bitumiczny i jego zalety. Właściwości gontów bitumicznych
Gonty asfaltowe to niedrogie i atrakcyjne pokrycie dachowe, które można zamontować na przeciętnym domu w ciągu kilku godzin. Czołowymi zaletami gontów jest ich trwałość, ich montaż, lekkość, zdolność do przetrwania w niskich temperaturach. Ten rodzaj pokryć dachowych jest również łatwy w naprawie.
Gonty bitumiczne występują w różnych kształtach, gatunkach, , rozmiarach, grubościach i różnych kolorach, co umożliwia dostosowanie ich do rozmaitych stylów architektonicznych. Ogólnie rzecz biorąc, gonty bitumiczne są bardziej ekonomiczne w przypadku dachów o niskim kącie nachylenia, które wymagają mniejszej ilości materiału, aby zapobiec przenikaniu wody. Najbardziej rozpowszechniony typ to gont trójpołaciowy – płaski kawałek asfaltu z wyciętymi szczelinami, które po ułożeniu sprawiają wrażenie pojedynczych dachówek lub płytek.
Ważną kwestią jest też to, że gonty bitumiczne są łatwo dostępne. Nie ma problemu z dostawą, bo najczęściej leżą już one w sklepie, pocięte w lekkie arkusze i przygotowane do transportu.
Montaż gontu bitumicznego. Gont bitumiczny – atrakcyjny materiał na pokrycie dachowe
Po ułożeniu podkładu, wzdłuż krawędzi okapu układa się pas startowy gontów. Pasek startowy często posiada klej na spodniej stronie, aby zapobiec unoszeniu gontów przez wiatr. Gonty bitumiczne są bardzo lekkie i mogą zostać zdmuchnięte przy silnym wietrze, jeśli używa się samych gwoździ. Listwy startowe uszczelniają również krawędź dachu, aby woda nie dostawała się pomiędzy połać dachową a dolny rząd gontów.
W rejonach o silnym wietrze zaleca się użycie 6 gwoździ na każdy gont, rozmieszczonych na krawędziach i pośrodku. W rejonach o umiarkowanym wietrze można użyć 4 gwoździ (po dwa na każdym końcu), a w rejonach o słabym wietrze można użyć 2. Gwoździe należy zawsze ustawiać pionowo zgodnie ze szczeliną, nigdy poziomo ani ukośnie, aby uniknąć przecieków przez otwory po gwoździach.
Podczas układania drugiej warstwy gontów należy odciąć 30 cm od każdej zakładki, aby uzyskać łączną długość cięcia 60 cm. Dzięki temu wszystkie odsłonięte pasy smoły zostaną przykryte przez drugą warstwę gontów.
Odsłonięte paski smoły na gontach bitumicznych służą zasadniczo dwóm celom: celowi estetycznemu jako część dekoracyjnego wzoru utworzonego przez naprzemienne rzędy odsłoniętych pasków
Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/