grzejnik łazienkowy

Grzejnik dekoracyjny – jak wybrać odpowiedni?

Moc grzejnika – jak ją dobrać?

Konwencjonalne grzejniki stanowią bardzo często element pomieszczenia, który wiele osób pragnie zasłonić, zakryć i zakamuflować. Ten nieestetyczny, choć funkcjonalny dodatek, wcale nie musi być tak nudnym aspektem wnętrza. W zniwelowaniu tego efektu pomogą nowoczesne grzejniki dekoracyjne. Ich popularność wiąże się jednak z szeroką ilością dostępnych rodzajów. Jak wybrać odpowiedni i czym powinien się on charakteryzować? Warto się temu przyjrzeć.

Jednym z kluczowych aspektów grzejnika, który odpowiada za funkcjonalność, jest jego moc. Tutaj trzeba przede wszystkim poznać potrzeby swojego mieszkania lub domu – każde miejsce będzie potrzebowało odrębnej mocy. Najłatwiejsze zadanie mają oczywiście osoby, które wymieniają swój grzejnik – tutaj wystarczy wybrać identyczną lub zbliżoną moc, w zależności od swojego uprzedniego zadowolenia. Co jednak z osobami, które wybierają swój pierwszy grzejnik dekoracyjny?

Tutaj trzeba zdać się na projekt instalacji grzewczej – powinny zostać tam zamieszczone informacje o potrzebach grzewczych. Jednocześnie trzeba uwzględnić w tym parametry wody grzejnej – mowa o temperaturze powrotu i zasilania. 

Zalecana wartość grzewcza nie powinna być zmieniana. Choć perspektywa oszczędności może wydawać się kusząca, mniejsza moc może skutkować niewystarczającym poziomem temperatury w mroźne zimy. Zbyt wysoka moc, choć może wydawać się korzystna, tak naprawdę nie przynosi żadnych pozytywnych skutków – efektem jej zastosowania będą jedynie wyższe koszty. 

ogrzewanie łazienki
Grzejnik dekoracyjny chromowany Tioman, imers.pl

Jaki materiał wykonania wybrać?

Grzejniki dekoracyjne muszą zostać wykonane z materiału, który szybko się nagrzewa i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jak różne opcje spełniają te i inne warunki? Warto się temu przyjrzeć.

  • Grzejniki stalowe – jest to jedna z najpopularniejszych opcji, a wszystko to poprzez łatwość i szybkość ich nagrzewania. Świetnie oddają ciepło, a po ich wyłączeniu stygną w powolny sposób, wciąż ogrzewając mieszkanie. Co ważne, są one również wysoce wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Do ich wad trzeba zaliczyć podatność na korozję, przez co nie można ich stosować w miejscach, gdzie do zamoczenia może dojść z łatwością – mowa szczególnie o kuchniach i łazienkach.
  • Grzejniki aluminiowe – jest to rozwiązanie, które stworzy idealny
  • grzejnik dekoracyjny łazienkowy. Powodem jest odporność na działanie wilgoci i wody. Zastosowanie ich w pomieszczeniach, gdzie może dojść do uszkodzeń, jest niewskazane – aluminium jest mało odporne na mechaniczne wgniecenia. Ich właściwości grzewcze są dobre, choć nie wyróżniają się na tle innych opcji.
  • Grzejniki miedziane – jest to opcja bardziej wytrzymała od wersji aluminiowych, będąc wciąż odporną na działanie wody. Sprawdzą się tak naprawdę wszędzie, choć najczęściej stosowane są w instalacjach niskotemperaturowych.
  • Grzejniki szklane – to niezwykle ciekawa i estetyczna opcja, która sprawdza się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach wnętrz. Oczywiście są bardzo kruche, przez co nie można ich stosować przy małych dzieciach. Warto też wspomnieć, że są najdroższe z wymienionych opcji.

Jak widać, każdy materiał ma swoje wady i zalety – warto spojrzeć na swoje potrzeby, aby wybrać odpowiedni. Na co jeszcze spojrzeć?

Estetyka grzejnika – jak ją wybrać?

Estetyka grzejnika dekoracyjnego ozdobnego to podstawa, dla której wybiera się te urządzenia. Jakie opcje można spotkać? Pod względem kształtu wyróżnić można wersje:

  • poziome – standardowa opcja, która przypomina płaskie pudełko, 
  • pionowe – coraz popularniejsze, gdyż optycznie powiększają pomieszczenie, sprawdzając się nawet w bardzo małych wnętrzach,
  • łukowe i narożnikowe – dostosowane do pomieszczeń i ich ukształtowań,
  • stojące – ciekawe opcje, które mogą być stosowane nawet jako ściany działowe.

Oczywiście to tylko opcje standardowe – można też szukać wyjątkowych i niepowtarzalnych rozwiązań. W tym wszystkim warto też postawić na kolorystykę dopasowaną do aranżacji wnętrza – tu wszystko zależy od gustu i upodobań. Postępując według powyższych rad z łatwością można wybrać idealnie dopasowany grzejnik dekoracyjny firmy Imers.

You May Also Like

Mały stół rozkładany

Wybór odpowiedniego małego stołu rozkładanego do salonu jest kluczowym elementem aranżacji wnętrza, zwłaszcza w mniejszych przestrzeniach. Istnieje wiele aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze idealnego stołu, począwszy od…
View Post