Nowoczesne rozwiązanie grzewcze – ogrzewanie nadmuchem powietrza

Mniejsze zużycie energii, niska awaryjność systemu grzewczego oraz komfort użytkowania – prawie każdy marzy o tym, aby takimi określeniami mógł się szczycić ich system grzewczy. Niestety, nie dla wszystkich ten efekt jest osiągalny. Dlaczego?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Większość Polaków ciągle wykorzystuje tradycyjne metody ogrzewania, czyli instalacje centralnego ogrzewania z grzejnikami, gdzie nie można liczyć, na tak spektakularne rezultaty. Ogrzewanie nadmuchowe, czyli świetna alternatywa dla klasycznych metod grzewczych zdobywa coraz większą popularność i z powodzeniem realizuje wszystkie, powyższe założenia, a nawet o wiele więcej.


Czym jest ogrzewanie nadmuchowe?


Ogrzewanie nadmuchowe, to takie, w którym medium transportującym ciepło jest powietrze, a nie woda, jak ma to miejsce w centralnym ogrzewaniu. Ciepłe powietrze ogrzewające pomieszczenia w danym budynku, przedostaje się do nich za pomocą specjalnych kanałów wentylacyjnych, których wylot najczęściej montuje się na suficie lub podłodze. Ogrzewanie nadmuchowe zyskuje tak duże zainteresowanie, właśnie ze względu na sposób w jaki działa, a co za tym idzie czas, w jakim jest w stanie ogrzać wskazaną przestrzeń. Ten nowoczesny system grzewczy zapewnia ciepło osobom przebywającym w budynku, nawet w kilka minut, czym niewątpliwie przebija czas ogrzewania tradycyjnymi sposobami. Choć głównym celem ogrzewania nadmuchowego, jest ogrzewanie pomieszczeń, to nie jest jedyne co potrafi. Ten system zapewnia również świetną wentylację, nawilżenie powietrza i klimatyzację w ciepłe dni, codziennie oferując ogromny komfort osobom, które z niego korzystają.


Jak działa system ogrzewania nadmuchowego?


W systemie ogrzewania nadmuchowego, bardzo ważną rolę pełni czerpnia. To właśnie dzięki niej, pobierane jest świeże powietrze z zewnątrz, które przez kanały wentylacyjne trafia do pieca nadmuchowego (gazowego, elektrycznego, olejowego lub pompy ciepła). Tak, wcześniej oczyszczone powietrze, zostaje w piecu podgrzane i rozprowadzone systemem wentylacyjnym do konkretnych pomieszczeń. Układ przewodów nawiewnych, w których transportowane jest nagrzane powietrze posiada zakończenia w postaci kratek nawiewnych z funkcją regulacji przepływu. Warto również zwrócić uwagę na to, co dzieje się z już zużytym powietrzem. Tu istnieją dwie możliwości. Po pierwsze, takie powietrze może zostać usunięte z budynku za sprawą wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewni. Lecz istnieje również inne wyjście, mianowicie ciepłe, zużyte powietrze zostaje wciągnięte do przewodu powrotnego, oczyszczone i wymieszane ze świeżym – dzięki temu nie trzeba go już mocno podgrzewać.


Jakie zalety posiada ogrzewanie nadmuchowe?


Największą zaletą ogrzewania nadmuchowego, jest jego bezpośredniość, a przy tym ogromna efektywność. System ten nie potrzebuje grzejników ani wody, wystarczy powietrze. Dzięki temu, tak szybko działa, a na ogrzanie całego pomieszczenie nie trzeba czekać godiznami. Przez brak dodatkowych pośredników, w postaci kaloryferów, ogrzewanie nadmuchowe charakteryzuje się bardzo dużą estetyką, ponieważ nie angażuje niepotrzebnie dodatkowej przestrzeni. System powietrzny jest również o wiele bardziej ekologiczny i oszczędny, a dzięki dodatkowym funkcjom, może być używany, zarówno zimą, jak i latem.

Dodatkowe funkcje ogrzewania nadmuchowego

  • Chłodzenie – klimatyzacja latem
  • Wentylacja – wymiana zużytego powietrza na świeże
  • Filtrowanie – oczyszczanie powietrza za pomocą specjalistycznych filtrów
  • Nawilżanie powietrza/ regulacja wilgotności – utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza
You May Also Like