Wirtualny pracownik

Poszerz pracowników o zespół wirtualny

Zdalne zarządzanie pracownikami wymaga, według Capera, określenia ich roli w aż 15 obszarach. Projekty informatyczne mogą być zależne od tych kluczowych umiejętności informatycznych. Warto zapoznać się jak wdrożyć do swojej firmy zespół wirtualny, jaka jest to praca?

Oprogramowanie jest kluczowym zasobem w zarządzaniu zespołami projektowymi. Umiejętności pracy w zespole, w sposób zdalny, może być głównym zagadnieniem podczas rekrutacji pracowników. Trzeba zadbać o to, aby każdy nowo przyjmowany informatyk, miał odpowiednią dokumentacje umiejętności. Szczególnie istotne wydaje się być stosowanie w praktyce obniżania kosztów oprogramowania albo chociaż nie powodowania wzrostu kosztów ich utrzymania.

Współczesny świat w dużej mierze jest oparty na zasobach Internetu. Dlatego nawet międzynarodowe firmy, korporacje czy małe spółki, zaczynają tworzyć zespoły wirtualne. Pozwala to na obniżenie kosztów pracowania: brak kontaktu bezpośredniego, brak jednego miejsca spotkań, możliwość pracowania o każdej porze dnia i nocy. Zespół wirtualny pozwala pracownikom na łatwiejsze dopasowanie trybu racy do własnego trybu życia. Poszerzenie pracowników o zespół wirtualny może być wyzwaniem, nie jest to skomplikowany proces, jednak wymaga pewnych umiejętności i wiedzy, szczególnie z zakresu informatyki.

Różne lokalizacje pracy, od kontynentu po różne pokoje w tym samym budynku, pozwala na oszczędność czasu poruszania się z miejsca na miejsce. Pracownicy w tradycyjnie pojmowanej pracy, porozumiewają się bezpośrednio, odczytują więc mimikę, gesty, ton głosu, ubiór, mikro-przekazy. Jest to jedna z trudności na jakie napotka zespół wirtualny, będzie musiał przyzwyczaić się do braku części z tych niewerbalnych komunikatów. Podczas poszerzania pracowników o zespół wirtualny, trzeba zadbać o ich komfort psychiczny. Być może będzie trzeba wymienić laptopy na nowsze, z lepszą kamerką, dodatkowo zakupić oddzielne mikrofony, tak aby można było wyeliminować szum płynący z wbudowanych w laptopy mikrofonów. Rozwój technologii umożliwia, za pomocą chmury obliczeniowej, współpracę nad jednym zagadnieniem w czasie rzeczywistym. To wszystko sprzyja poczuciu komfortu podczas pracy i przybliża pracę zdalną w zespole wirtualnym do normalnego trybu pracy.

Żeby praca w zespole wirtualnym oraz poszerzenie pracowników o zespół wirtualny zbytnio nie ingerował w funkcjonowanie firmy, trzeba odpowiednio wcześnie zaplanować proces wdrażania. Jest to przecież bardzo złożony i istotny proces zmiany struktury całej firmy. Wymaga to również podjęcia kroków rekrutacji odpowiednich osób do takiej pracy. Aby wszystko optymalnie działało dobrze jest zatrudnić lidera, który ma już doświadczenie w takiej pracy na odległość. Bardzo przydatne w pracy zdalnej jest określenie procedur, zasad komunikacji, stylów pracy. Dopiero końcowym etapem jest faktyczne zbudowanie zespołu wirtualnego.

Poszerzenie pracowników o zespół wirtualny wymaga więc kilku kroków, które ingerują w strukturę firmy oraz wymagają kluczowych, fundamentalnych zmian, szczególnie ułatwiających i usprawniających współpracę zdalną. Będzie się to łączyło nie tylko z doborem pracowników, wykształceniem osób, integrowaniem pracowników, zakupem odpowiedniej technologii i oprogramowania, ale też zwyczajnego przystosowania się człowieka do zmieniających się warunków. Rozwój technologii umożliwia prace na odległość, bardzo zbliżoną do normalnego trybu pracy.

You May Also Like

Biuro – od projektu do realizacji

Co oferuje Interbiuro? Interbiuro oferuje usługi dobrej jakości. Współpracuje z dostawcami produktów. Świadczone są takie usługi, jak planowanie powierzchni, stosuje aranżacje meblowe i dopasowuje je do oczekiwań klienta. Dzięki temu…
View Post
Franczyza

Jak wybrać najlepszą ofertę franczyzową?

Jak wybrać najlepszą ofertę franczyzową? Jak zacząć? Co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę z biznesem franczyzowym? Gdzie szukać porad oraz najlepszych rozwiązań jeśli chodzi o franczyzę? Jakie są największe zalety…
View Post

Email marketing

Email marketing to potężne narzędzie dla każdej firmy. Można go wykorzystać do budowania relacji z potencjalnymi klientami, pielęgnowania istniejących i zwiększania sprzedaży. Jest to skuteczny sposób na szybkie i ekonomiczne…
View Post