Najprościej mówiąc, tulejowanie maszyn to proces, który wykonuje się, gdy tuleje maszyny ulegają zużyciu. Główną przyczyną zużywania się tulei jest tarcie pomiędzy ruchomymi częściami maszyn budowlanych. Nowa tuleja pomaga uniknąć tego typu uszkodzeń wewnętrznych części maszyny, zmniejsza hałas i zapewnia lepszą wydajność maszyny. Aby zrozumieć, jak jest to ważne, przyjrzyjmy się maszynom budowlanym, w których stosuje się tuleje. Do tego typu sprzętu należą ładowarki, spychacze, równiarki i koparki. Nawet niewielkie zużycie tulei w maszynie może spowodować spadek wydajności maszyn i wzrost kosztów napraw, ponieważ maszyna musi być częściej zatrzymywana w celu konserwacji.
Tulejowanie maszyn budowlanych – co to są tuleje?
Główną funkcją tych części jest zmniejszenie tarcia między ruchomymi częściami, smarowanie ich i zapewnienie płynnej pracy maszyny. Stosowane są we wszystkich typach maszyn budowlanych do podtrzymywania łożysk lub kół zębatych, przenoszenia obciążeń z jednej części maszyny na drugą, mocowania maszyny na ruchomych elementach itp. Tuleje wykonane są z materiałów metalicznych, takich jak stal lub mosiądzu. Zazwyczaj są one umieszczane wewnątrz maszyny pomiędzy częściami, które ocierają się o siebie, takimi jak wspomniane łożyska i koła zębate.

Tuleje do maszyn budowlanych – rodzaje tulei do maszyn budowlanych
Każda tuleja przeznaczona jest do spełniania określonych zadań związanych z konkretnym typem urządzenia. Oznacza to, że mają one różne wymiary, materiały i zastosowanie w zależności od typu urządzenia do których są przeznaczone. Główne rodzaje tulei do maszyn budowlanych obejmują:
– łożyska ślizgowe
– łożyska podporowe
– łożyska oporowe
Łożyska ślizgowe pomagają wspierać koła zębate lub wały i przenoszą obciążenia z jednej części na drugą. Mogą być zarówno stacjonarne, jak i obrotowe. Łożyska podporowe zmniejszają tarcie na obracających się częściach oraz zmniejszają zużycie sprzętu. Łożyska oporowe pochłaniają siłę, która powoduje przechylanie się sprzętu lub ruch do przodu i do tyłu.
Tulejowanie maszyn budowlanych, rolniczych i innych – kiedy konieczna jest wymiana tulei?
Tuleje działają przez ograniczony czas i muszą być regularnie wymieniane. Zaleca się wymianę tulei, gdy maszyna się starzeje, ponieważ części ruchome z wiekiem stają się luźne i szybciej się zużywają. Tuleje powinny być również wymieniane po znacznym uszkodzeniu lub przeciążeniu urządzenia.
Wymiana tulei w maszynie – jak można to zrobić?
Przede wszystkim należy znaleźć miejsce, w którym znajduje się stara tuleja i usunąć ją. Określenie jej położenia może nie być łatwe, zwłaszcza gdy pracuje się na starszym lub zużytym sprzęcie. Możemy skorzystać z pomocy kompetentnej osoby w naszej firmie, która ma doświadczenie w naprawach maszyn budowlanych. Alternatywną i najbardziej zalecaną opcją jest skorzystanie z usług serwisu naprawy maszyn, który specjalizuje się w remontach maszyn budowlanych.

Proces montażu tulei – jak montuje się nową tuleję?
W zależności od rodzaju maszyny i jej lokalizacji, wymiana tulei może zająć od 1-2 godzin do kilku dni. Do tej pracy potrzebne są specjalne narzędzia oraz miejsce, w którym można dokonać wymiany. Tuleje są montowane w sposób zapewniający ich długotrwałą żywotność. Aby to zrobić, urządzenie musi być całkowicie rozmontowane i ponownie złożone. Stare tuleje należy usuwać ostrożnie, aby nie uszkodzić otaczających je komponentów lub zewnętrznych części maszyny. Nowe tuleje muszą bez problemu pasować do przestrzeni zwolnionej przez starą tuleję, dlatego zaleca się użycie odrobiny smaru lub oleju na powierzchni tulei. Powierzchnie, na których instalowane są nowe tuleje muszą być czyste i suche.
Jak widać, wymiana tulei maszyn budowlanych może być czasochłonna, ponieważ wymaga od pracowników posiadania specjalnych umiejętności. Jeżeli w naszej firmie nie ma doświadczonych w tym zakresie pracowników, należy rozważyć wynajęcie specjalistycznego serwisu naprawczego maszyn, który oferuje wymianę tulei.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/