Zmiana standardu telewizji naziemnej. Lista TV Samsung z wbudowanym tunerem DVB-T2/HEVC

W niedalekiej przyszłości wprowadzony w Polsce zostanie nowy standard telewizji naziemnej, czyli DVB-T2/HEVC. Dla wielu użytkowników telewizji cyfrowej wiąże się to z wymogiem zaopatrzenia się w nowy sprzęt. Aby ułatwić wybór urządzenia, w poniższym artykule umieszczone zostały wartościowe wskazówki, jakie kroki warto podjąć, oraz lista telewizorów marki Samsung z wbudowanym tunerem DVB-T2 HEVC.

Czym właściwie jest DVB-T2?

W drugim kwartale 2022 roku w Polsce zacznie się zmiana sygnału telewizyjnego na standard DVB-T2. Zastąpi on dotychczas używany standard DVB-T. Zmiana ta nastąpi na skutek wytycznych Unii Europejskiej, która na rzecz rozwoju sieci 5G nakazuje zwolnienie wyższych kanałów pasma UHF. W gruncie rzeczy jest to modernizacja, która umożliwi udostępnianie większej ilości kanałów telewizyjnych. Ta modyfikacja umożliwi też odbiór treści w wyższej rozdzielczości czy po prostu w lepszej jakości. Dla niektórych z użytkowników telewizji naziemnej niesie to z sobą pewnie następstwa otóż, aby po 30 czerwca 2022 roku można było korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej, będzie trzeba być posiadaczem telewizora, który posiada wbudowany tuner DVB-T2/HEVC bądź zakupić oddzielny dekoder. Wiele nowszych modeli telewizorów jest w taki tuner wyposażonych, jednak warto się w tej kwestii upewnić. Aby to zrobić, można znaleźć odpowiednią informację w specyfikacji technicznej naszego telewizora opisanej w internecie lub w instrukcji obsługi urządzenia. Można także wyszukać kanał testowy* nadawany w nowym standardzie, by sprawdzić możliwości odbiornika.

*Jeżeli w danym regionie jest nadawany kanał testowy.

Co w przypadku, gdy potrzebny nam nowy sprzęt kompatybilny z DVB-T2? Lista TV Samsung z wbudowanym tunerem DVB-T2/HEVC

Jeśli okaże się, że nasz telewizor nie ma wbudowanego tunera DVB-T2/HEVC, a chcemy po wprowadzeniu zmian dalej cieszyć się cyfrową telewizją naziemną, mamy dwie możliwości. Jedną z nich jest zakup osobnego urządzenia, które pozwoli nam łączyć się z telewizją naziemną nowego standardu, czyli dekodera. Kolejna opcja to kupić nowy telewizor oczywiście taki, który jest do odbioru DVB-T2/HEVC przystosowany. Na rynku znajduje się obecnie bardzo wiele modeli, które ten warunek spełniają. Wśród producentów takich produktów znajduje się firma Samsung, która do nadchodzących zmian zaczęła przygotowywać się już kilka lat temu. Wszystkie modele ich telewizorów z lat 2018–2021 oraz niektóre wcześniejsze dekodują sygnał nowego standardu DVB-T2 wraz ze wsparciem HEVC. Aby ułatwić nieco poszukiwania, poniżej zamieszczona jest lista TV Samsung z wbudowanym tunerem DVB-T2 z lat 2016–2021:

  • Rok 2016*: serie K6370, K5672, K5572, KS98, KS95, KS90, KS80, KS75, KS70, KU66, KU65, KU64, KU61, KU60
  • Rok 2017**: serie Q9F, Q8C, Q7C, Q7F, MU90, MU80, MU70, MU66, LS003, MU65, MU64, MU62, MU61, M63, M56, M55, M40
  • Lata 2018–2021: wszystkie modele

*W przypadku modeli z roku 2016 lista obejmuje urządzenia oznaczone jako zgodne ze standardem DVB-T2 Ready (uprzednio używana nazwa tycząca się starszych modeli odbiorników telewizyjnych). **Seria M5522 z 2017 roku nie jest wyposażona w tuner DVB-T2.

Zaprezentowana lista dotyczy jedynie oficjalnej polskiej dystrybucji. Jeśli szukasz urządzenia kompatybilnego z nowym standardem DVB-T2, zamieszczona powyżej lista TV Samsung z wbudowanym tunerem DVB-T2 z pewnością pomoże Ci w dokonaniu wyboru.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

You May Also Like